Explore Scientific Filter hmlovinový UHC (2in)

Kód: 0310210
€84,50 €70,42 bez DPH
Skladom

Detailné informácie

Podrobný popis

 

Explore Scientific Filter hmlovinový UHC (2in)

 

Hmlovinový UHC filter Explore Scientific je určený pre vizuálne pozorovanie menej jasných objektov hlbokého Vesmíru (hmloviny, galaxie, hviezdokopy - skrátene DSO) v prostredí veľmi silne znečistenom svetelným smogom (veľké mestá). Umelé osvetlenie (napr.pouličné lampy) sú jednou z vážnych prekážok sledovania takýchto objektov na nočnej oblohe, ktorá je v mestách a ich blízkosti nedostatočne tmavá, čo znemožňuje viditeľnosť objektov mimo našej slnečnej sústavy. V závislosti od objektu hlbokého Vesmíru sa dá významne zvýšiť kontrast. Hmlovinový filter Explore Scientific UHC využíva charakteristické vlastnosti tzv.emisných hmlovín vyžarujúcih svetlo v špecifických vlnových dĺžkach (tzv.emisných čiarách), ktoré sú spojené s prítomnosťou rôznych chemických prvkov, v tomto prípade vodíka (486nm, 456nm) a kyslíka (496nm, 501nm). UHC filter blokuje takmer všetky vlnové dĺžky svetla (a teda aj toho umelého pouličného) a prepúšťa len svetlo v emisných čiarách vodíka a kyslíka.Vo všeobecnosti sa dá povedať, že prepustia menej svetla ako hmlovinové CLS filtre, a teda sú vhodnejšie do silne svetelne znečistených oblastí. Výsledok je úchvatný, odrazu je možné pozorovať DSO aj v lokalitách, kde by bez tohto UHC filtra nebolo vidieť vôbec nič. Napríklad, v prímestských oblastiach by nebolo dobre vidieť ani Soviu planetárnu hmlovinu (M97) v súhvezdí Veľká medvedica, či emisnú hmlovinu v súhvezdí Labuť (NGC6992) alebo viac ako 1000 svetelných rokov vzdialenú no jasnú planetárnu hmlovinu Činka (M27). S hmlovinovým UHC filtrom však uvidíte tieto objekty aj ich štruktúry. Ide o filter, ktorý by nemal chýbať vo výbave žiadneho vizuálneho pozorovateľa. Filter sa používa s okulármi s upínacím priemerom 2in (50,8mm).

K hmlovinovým filtrom Explore Scientific sa vydávajú certifikáty individuálnych testov ako garancia ich prémiových vlastností.

 

Dôležité upozornenie!!!

NIKDY nepoužívajte tento filter na pozorovanie Slnka alebo jeho okolia! Hrozí okamžité a nezvratné poškodenie zraku a teleskopu!

 

obr.php?a=gal_obr&id=1316

obr.php?a=gal_obr&id=1317

obr.php?a=gal_obr&id=1318

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.