MEADE - LX-90 ACF 203/2000/VID

Kód: 0124094
€2 688 €2 240 bez DPH
Neznámá

Detailné informácie

Podrobný popis

MEADE - LX-90 ACF 203/2000/VID

 

Hvezdársky ďalekohľad Meade LX-90 ACF (UHTC, GPS, SmartFinder, SmartDrive, PEC, Audiostar, oceľový statív) 
 • Hvezdársky ďalekohľad s optickým systémom Advanced-Coma Free, ktorý je veľmi podobný systému Ritchey-Chretién - používaný v profesionálnych hvezdárňach či v Hubblovom vesmírnom ďalekohľade (Hubble Space Telescope)
 • Vybavený AudioStarom s desiatkami tisíc objektov v databáze.
 • Všetky ďalekohľady dodávané do Európy majú veľmi kvalitné antireflexné vrstvy UHTC (Ultra-High-Transmission-Coating)  pre maximálne zvýšenie účinnosti prenosu svetla.
 • Tubus ďalekohľadu je uchytený vo veľmi pevnej a stabilnej vidlicovej montáži. V každom ramene vidlice sú oceľové gulôčkové ložiská, ktoré zaisťujú presné a veľmi jemné otáčanie ďalekohľadu. Rovnakým spôsobom je riešené aj uloženie v hodinovej osi. Jemné posuvy ďalekohľadu sa dajú ovládať pomocou Audiostaru.     
 • Prístroj obsahuje zabudovaný prijímač signálu GPS so senzorom od firmy Sony pre presné automatické nastavenie času a polohy miesta pozorovania. 
 • Širokouhlý zámerný hľadáčik s červeným bodom (SmartFinder) pre rýchle a pohodlné vyhľadávanie objektov.
 • Audiostar môže otáčať ďalekohľad rýchlosťou až 6,5°/s v oboch osiach súčasne - to je výhodné napr. pre prechádzanie medzi objektmi cez veľkú časť oblohy.
 • Ďalekohľad je možné natáčať aj manuálne po povolení aretačných skrutiek. 
 • S teleskopom sa dodáva masívny oceľový pochromovaný statív, 1,25in diagonálny hranol, okulár Super Plossl s ohniskom 26mm, optický  hľadáčik 8x50mm, Smart Finder (hľadáčik s červeným bodom), funkcia Auto Align, pevná vidlicová montáž, Audiostar s rozsiahlou databázou objektov, funkcia Smart Drive, PEC (korekcia periodickej chyby), GPS prijímač.

Optika 
Meade vyrába, kompletuje a testuje všetky optické časti priamo vo výrobnom závode v Kalifornii, v meste Irvine. Optika poskytuje brilantne ostrý a kontrastný obraz. Skutočná rozlišovacia schopnosť sa veľmi blíži teoretickej hodnote. Veľký priemer objektívu a pevne uchytený tubus vo vidlici umožňuje využitie ďalekohľadu k fotografovaniu aj pre dlhšie expozičné časy. 

Optické systémy ACF z dielne Meade Instruments majú oproti konvenčným systémom obrovskú výhodu - nemajú komu. Koma je optická aberácia (optická vada systému), ktorá negatívne ovplyvňuje obraz hviezdy nachádzajúcej sa mimo centra zorného poľa. Svetlo z hviezdy sa rozkladá a vytvára akoby chvost kométy. Optické systémy Meade ACF touto aberáciou netrpia. Rozdiely možno vidieť zakaždým, keď sa pozriete cez teleskop: vidieť malé okrúhle hviezdy až ku okrajom zorného poľa. Vyššia koncentrácia svetelných lúčov tiež zvyšuje kontrast obrazu a zviditeľňuje menej jasné objekty. Či už ide o vizuálne pozorovanie alebo o astrofotografiu, optika Meade ACF prináša obraz mimoriadnej kvality oproti konvenčným sériovo vyrábaným teleskopom. Meade ACF teleskopy poskytujú kvalitu obrazu, ktorá sa v minulosti dala dosiahnuť len pomocou takých exotických systémov ako je Ritchey-Chretien. Takéto teleskopy sú však podstatne drahšie ako Meade ACF zostavy.


Prečo je Meade ACF optika lepšia ako optika konvenčných teleskopov? 

Teleskop koncentruje svetlo do tvaru Newtonových krúžkov (Airy disk), viď obrázky. Čím viac svetla disk obsahuje, tým je svetlejší. Disk je obkolesený difrakčnými prstencami, do ktorých sa tiež rozkladá svetelná energia prichádzajúca z objektu. Prstence sú v prípade dobre navrhnutého optického systému teleskopu, akým je aj ACF, nepatrné.

Ak porovnávame dva teleskopy s rovnakým priemerom objektívu, tak ten teleskop, ktorý dokáže koncentrovať viac svetla do oblasti základného disku, bude ukazovať jasnejšie hviezdy.

Avšak pri konvenčných teleskopoch určených pre astroamatérov nastane ideálna koncentrácia svetla len presne v jednom bode zorného poľa: v jeho strede – na optickej osi ďalekohľadu. Mimo stredu je obraz hviezd deformovaný kvôli optickým aberáciám, z ktorých najrušivejšia je koma.

Ak má optický systém komu, svetlo sa rozptýli do tvaru chvostu kométy (viď obrázok naľavo v strede). Toto sa nestáva len na okrajoch zorného poľa: obrázok ukazuje hviezdu, ktorá je len 5mm od stredu zorného poľa. So zväčšujúcou sa vzdialenosťou od stredu zorného poľa sa zväčšuje aj koma (viď obrázok naľavo dole). Svetlo sa rozptýli na väčšiu plochu. Pre porovnanie, viď. Obrázky napravo vyhotovené so zostavami Meade ACF: malé okrúhle hviezdy, ktoré stratili len nepatrný kontrast, aj to len na samom okraji zorného poľa.

Profesionálne observatóriá na celom svete využívajú obrovské prednosti bezkomových teleskopov už desaťročia. Takmer všetky výskumné ďalekohľady, včítane Hubblovho vesmírneho teleskopu a ESO VLT, disponujú bezkomovým optickým systémom. Extrémne náročný výrobný proces teleskopov Ritchey-Chretien spôsobil nedostupnosť týchto konštrukcií pre široké masy astroamatérov kvôli skutočne astronomickým cenám. Avšak s teleskopmi Meade ACF sa teraz môžete aj vy dostať k vysokému výkonu Ritchey-Chretien prístrojov, a to len za zlomok ich ceny. Optika Meade ACF ide dokonca ešte o krok ďalej: v porovnaní s typickými Ritchey-Chretien teleskopmi, Meade ACF teleskopy nevykazujú difrakčné chyby pochádzajúce z upevňovacích lamiel sekundárneho zrkadla a astigmatizmus, jedna z ďalších optických chýb, ktorými trpia teleskopy Ritchey-Chretien, je v systémoch Meade ACF tiež potlačená.


Pozorovanie 
Ďalekohľady LX90 sú vybavené diagonálnym zrkadlom, ktoré umožní pozorovanie pod uhlom 90° vzhľadom k optickej osi, čo je veľmi užitočné napr. pre pozorovanie v nadhlavníku. Otáčanie ďalekohľadu je veľmi pohodlné a hlavne presne ovládané pomocou Audiostaru. Voliť môžete až z 9- tich rýchlostí od najpomalšej siderickej až po najrýchlejšiu  6.5°/s. Veľmi užitočná je funkcia GOTO. Pred zahájením vlastného pozorovania nastavíte ďalekohľad do východzej polohy a krátkym jednoduchým spôsobom prevediete kalibráciu systému. Potom môžete využiť databázu v Audiostare tak, že zvolíte určitý objekt, potvrdíte klávesom ENTER. Audiostar Vám spočíta súradnice objektu a po stlačení klávesy GOTO sa ďalekohľad začne natáčať, vyhľadá zvolený objekt a nastaví ho do zorného poľa. Systém nie je tak dokonalý, aby objekt priamo vycentroval, ale to by už bolo až moc presné, takže si ho môžete pomocou pomalých rýchlostí vycentrovať sami. V okamihu nastavenia objektu do zorného poľa sa zapne hodinový motor, takže vám zo zorného poľa neutečie. Vy si zatiaľ môžete užívať pohľad do okuláru a zároveň si prečítať zaujímavé informácie o vyhľadanom objekte na displeji Audiostaru.


Audiostar

 • Je automatický navádzací systém s databázou objektov a možnosťou pripojenia k PC.
 • Umožňuje ovládať posuv teleskopu v oboch osiach až 9-timi rýchlosťami, od siderickej až po 6,5°/sek.
 • Pre nastavenie ďalekohľadu do východzej polohy môžete voliť objekty z databázy a po stlačení tlačidla GOTO ich teleskop automaticky vyhľadá.
 • Ku každému objektu sú dostupné encyklopedické informácie (napr. hviezdna veľkosť, vzdialenosť od Slnka, uhlová veľkosť, história názvu…).
 • Môžete si tiež založiť vlastnú databázu.
 • Pomocou prepojovacích káblov (voliteľné príslušenstvo) sa dá prepojiť s PC. Na CD priloženom ku káblom je interaktívna mapa hviezdnej oblohy a program na ovládanie ďalekohľadu priamo z PC.
 • Databázu a verziu softvéru je možné aktualizovať na (www.meade.com)

Teleskopy Meade LX-90 ACF poskytujú ostrý a kontrastný obraz v celom zornom poli. Sú ideálne pre prehliadku jasnejších hmlovín, galaxií a hviezdokôp a pre pozorovanie podrobných detailov na planétach a Mesiaci. V spojení s DSLR alebo CCD kamerami Meade DSI sa dajú spraviť nádherné snímky zaujímavých útvarov na Mesiaci alebo štruktúr na povrchu planét. O využití a vlastnostiach CCD kamier Meade DSI sa môžete viac dočítať v článku DSI kamery pre každého

Transportný kufrík - pre bezpečnú prepravu a uskladnenie teleskopu a prislušenstva

Rýchlosť posunu 1x, 2x, 8x, 16x, 64x, 128x siderická, 1,5°/s, 3°/s, 6,5°/s
Rýchlosti sledovania objektov siderická, lunárna, užívateľská od 2000 prírastk.
Režim sledovania objektov presnosť: Goto režim = 5 arcmin, režim High-Precision: 3 arcmin
Materiál - sekundárne zrkadlo nízkorozťažné borosilikátové sklo
Typ antireflexných vrstiev UHTC
Motorový pohon v oboch osiach Motorola 68HC11, 1 MB flash memory (field reprogrammable), 32K RAM
Autostar ručný ovládač Audiostar
GPS prijímač áno
Hmotnosť 16 kg (tubus + montáž) + 9 kg (statív)
Materiál – hlavné zrkadlo nízkorozťažné borosilikátové sklo
Materiál – korekčná doska čisté plavené sklo Shott
Materiál – tubus hliník
Montáž hliník
Ohnisková vzdialenosť 2000 mm
Okulár / okuláre Super Plossl 26 mm (AFOV 52°, 1,25in)
Priemer hlavného zrkadla 209,6 mm
Rozmery (mm) 230 x 425 (tubus)
Svetelnosť f/10
Teoretická rozlišovacia schopnosť (arcsec) 0,56
Ložiská azimutálnej osi guľôčkové (oceľ)
Viditeľná hviezdna veľkosť (mag) vizuálna: max 14,0 / fotografická: max 16,5
Využiteľné zväčšenie 400x
Priemer vstupnej apertúry 203 mm
Výška statívu nastaviteľná 76-112 cm
Veľkosť obrazu 0,29° / cm
Veľkosť sekundárneho zrkadla / zatienenie 76 mm / 37,4%
Typ Advanced-Coma Free
Batérie batérie 8ks typ C (cca 60 hodín)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.