Ako si vyberať správny ďalekohľad

Dôležité fakty na úvod:

 1. Popis ďalekohľadu napríklad 7x50 znamená že ďalekohľad má zväčšenie, alebo zblíženie 7 násobné a objektív /vstupnú šošovku/ s priemerom 50 mm, v prípade označenia 8-24x50 disponuje ďalekohľad meniteľným zväčšením, ktoré sa dá plynule meniť v rozsahu 8-24x 
 2. Čím väčší priemer objektívu ďalekohľad tým je ďalekohľad viac vhodný na pozorovanie za horších svetelných podmienok 
 3. V ruke je pohodlne udržateľné zväčšenie do cca. 12 násobného, pri použití väčších zväčšení je potrebné ruky oprieť o pevnejšiu podložku, prípadne sa oprieť /napríklad o strom/

Ďalekohľady rozoznávame podľa účelu použitia na: 

 • Turistické 
 • Poľovnícke 
 • Námorné 
 • Strelecké 
 • Špeciálne /napríklad s laserovým meračom vzdialenosti, stále zaostrené, alebo s stabilizátorom obrazu/

Podľa konštrukcie na: 

 • Monokulárne s pevný m zväčšením 
 • Monokulárne s premenlivým zväčšením 
 • Binokulárne kompaktné s pevným zväčšením 
 • Binokulárne kompaktné s premenlivým zväčšením /zoom/ 
 • Binokulárne s pevným zväčšením 
 • Binokulárne s premenlivým zväčšením

Vnútorným usporiadaním /monokuláre aj binokuláre/ delíme na: 

 • Porroprizmatické ďalekohľady 
 • Priame /roof ďalekohľady

  

priamy/roof porroprizmatický

Vo všeobecnosti platí, že priamy ďalekohľad pri rovnakom prevedení  /napríklad 8x42/ je podstatne opticky kvalitnejší ako porroprizmatický ďalekohľad. Je to dané jednak usporiadaním optiky /v priamom ďalekohľad sú menšie straty svetla, ktoré vznikajú odrazom na vnútorných vrstvách - zrkadlách/, ale aj kvalitou použitých optických komponentov /povrchová úprava šošoviek - anitreflexné vrstvy, povrchová úprava hranolov, ktorá vplýva na odrazivoschopnosť hranolov, ale aj samotné optické vlastnosti skla z ktorého je hranol vyrobený/.

Väčšina ďalekohľadov má povrchy šošoviek potiahnuté antireflexnými vrstvami, niektoré aj viacnásobne /označované ako multicoated/. Antireflexné vrstvy zabezpečujú potláčanie reflexov z svetelných objektov pozorovaných v ďalekohľade /napríklad, keď pozeráte večer do okna J/. Hranoly ďalekohľadov sa v dnešnej dobe vyrábajú štandardne z dvoch typov optických skiel. Bk-7, ktoré je osadené vo väčšine štandardných ďalekohľadov, alebo BaK-4, ktoré má podstatne lepšie optické vlastnosti a osadzuje sa do vyšších tried ďalekohľadov, alebo napríklad do väčšiny priamych ďalekohľadov.

Pre použitie na turistické účely bude dôležitá skladnosť ďalekohľadu - teda jeho rozmery a hmotnosť. Na bežné pozorovanie okolitej prírody úplne postačuje malý kompaktný ďalekohľad 8x21, 10x25, prípadne 12x25. S väčších ďalekohľadov môžeme uvažovať o binokulároch 7x35, prípadne 8, alebo 10x42. Samozrejme že je možné použiť aj ďalekohľady s priemerom 50 a viac milimetrov, ale je potrebné si uvedomiť, že každým milimetrom stúpa hmotnosť a rozmer ďalekohľadu. Samozrejme čo sa týka rozmerov je vhodnejšie uvažovať o priamom prevedení  ďalekohľadu, ktorý je pri rovnakých rozmeroch podstatne spratnejší, ale naopak drahší ako porovnateľný ďalekohľad v porroprizmatickom prevedení.

Pri poľovníckych ďalekohľadoch, alebo vo všeobecnosti ďalekohľadoch, ktoré nachádzajú využitie za zlých svetelných podmienok  / šero, hmla, opar a v extrémnych prípadoch aj tma/ je dôležitý čo najväčší pomer priemeru objektívu oproti čo najmenšiemu zväčšeniu ďalekohľadu. Ako štandardom v poľovníckej optike je ďalekohľad 7x50 a 10x50. Rovnakú svetelnosť ako ďalekohľad 7x50 majú aj ďalekohľady 8x56 a 9x63, kde úmerne priemeru objektívu stúpa aj zväčšenie ďalekohľadu. Preto sa pocitovo obraz v týchto troch ďalekohľadoch môže zdať rovnaký. V prípade, že sa rozhodujete pre mešie modely môžeme vám odporučiť priame ďalekohľady 8x42, prípade 10x42.

Námorné ďalekohľady vyžadujú vodeodolnú a vodotesnú konštrukciu, prípadne zabudovaný kompas. Poväčšine sa vyrábajú v prevedení 7x50.

Na strelecké účely najviac vyhovujú monokuláre, ktoré sa dajú pohodlne upevniť na statív a je možné s nimi kontrolovať zástrel - napríklad pri športovej strelbe. Štandardne sa priemery monokulárov začínajú pri 60 mm a zväčšenie sa pohybuje od 15-45 krát. Pre použitie za horších svetelných podmienok sú v ponuke monokuláre s priemerom do 100 mm a zväčšeniami cca. 22 - 66 krát.

Široku ponuku ďalekohľadov najdete na našich stránkach v kategórii Ďalekohľady a pozorovacia optika.

http://www.meraj.sk/dalekohlady